RZYM

"Rzym jest inny niż wszystkie inne miasta. Trudno powiedzieć na czym polega jego swoisty, jemu tylko właściwy urok. Ci, co doświadczyli jego mocy, rozumieją się od razu; dla innych ów urok stanowi zagadkę. Niektórzy przyznają szczerze, że nie pojmują istoty owego tajemniczego czaru, sprawiającego, że przywiązujemy się do tego miasta niby do jakiejś żywej istoty. Inni znów tylko udają, że odczuwają ów urok, ale wierni wielbiciele Rzymu po krótkiej chwili rozpoznają tych pozornie nawróconych i słuchają ich z takim uśmiechem, z jakim prawdziwy amator malarstwa czy muzyki słucha uniesień rzekomego znawcy, który, zachwycając się jakimś obrazem, ogląda go pod światło lub nie mając słów dla jakiejś melodii, fałszywie wybija jej takt.

Jean Jacques Antoine Ampère


Nie można choć raz w życiu nie zobaczyć Rzymu, wyjątkowego miasta, które cierpliwym i wytrwałym powoli odsłania swoje kolejne oblicza. Miasta, które na każdym kroku - w labiryntach kamiennych ulic, w mroku zaułków, we wspaniałych wnętrzach niezliczonych, cudownych budowli - opowiada fascynującą, często tajemniczą historię. Historię ludzi, miejsc i wydarzeń. Historię świata zamkniętą między siedmioma wzgórzami. 

Rzym, który od antyku kształtował kulturę zachodnioeuropejską, to dziś miasto kontrastów. Majestat fasad pałaców zderza się tu z hałaśliwą atmosferą niekończącej się rzeki ludzi i samochodów, piękno ukrytych we wnętrzach wspaniałych kościołów arcydzieł Rafaela, Michała Anioła, Berniniego czy Caravaggia miesza się z kurzem brukowanych zaułków, a starożytne ruiny sąsiadują z renesansowymi pałacami, barokowymi fontannami i współczesną architekturą blokowisk. 

Z wielką przyjemnością pokażę Państwu piękno dawnej stolicy Imperium Rzymskiego, miasta cesarzy i papieży, stolicy Włoch. Jej zabytki, place, muzea i parki, folklor i tradycyjną kuchnię, codzienność i temperament mieszkańców. Magiczny i niepowtarzalny urok Wiecznego Miasta, któremu trudno się oprzeć. 

Wśród przygotowanych dla Państwa propozycji znajdują się tradycyjne trasy turystyczne, które umożliwiają poznanie najważniejszych atrakcji Rzymu i które znakomicie wprowadzają w jego atmosferę, takie jak: Watykan, Rzym antyczny, Rzym barokowy i Rzym chrześcijański, jak i trasy tematyczne, np. Śladami Caravaggia, Berniniego, Borrominiego… 

Proponuję również trasy wykraczające poza granice miasta, do znanych od czasów starożytnych  miejscowości: Tivoli, Ostii, Palestriny, Cerveteri, Veio oraz do Castelli Romani, które urozmaicą Państwa pobyt w stolicy Włoch i dostarczą niepowtarzalnych wrażeń. 

Chciałbym pokazać Państwu mój Rzym, którego długa historia trwa w spiżowych sercach kościelnych dzwonów, stukocie końskich kopyt na bazaltowym bruku, zapachu wiosny na Awentynie, głosie sprzedawcy zachęcającego do odwiedzenia straganu na Campo de' Fiori, grze cykad w koronach wiekowych pinii, zwinnych ruchach setek rzymskich kotów na placu Torre Argentina czy powiewie wieczornego wiatru na Wzgórzu Janikulum...

Zapraszam do wspólnego zwiedzania!